Breaking News

Az év szavai pedig...




Minden évben kíváncsi vagyok, miket választanak az év szavainak. Nagy jelentősége persze nincs a dolognak, de éppúgy érdekességek, mint a mindenféle évösszegzők.

Klasszikusan a Merriam-Webster szótár, a Collins és az Oxford szavait szoktam megnézni, most ez kiegészült egy helyi érdekeltségű szóval is, erre majd még visszatérünk.


A Merriam-Webster szótár az év szavának a polarizációt választotta. Ez nem éppen a legelterjedtebb kifejezés itthon, bár azért valószínűleg a többségnek ismerős. Ha mégsem, a polarizáció ebben az értelemben általában olyan jelenség, eljárás, cselekmény, amelyben két ellentétes végpont alakul ki, s ezek felé indul meg és ezek körül megy végbe a csoportosulás. Innentől nem sok magyarázatot igényel szerintem, miért ezt választották az év szavának, annak ellenére, hogy nem olyan szóról van szó, ami nagyon sokat forog a köznyelvben. Nyilván rengeteg jelenségre ráhúzható ez a szó, hogy csak néhány aktualitást említsünk, ott van a folyamatosan nagy vitákat generáló palesztin-izraeli konfliktus vagy éppen az amerikai választások, ahol két nagyon határozott oldal alakult ki a politikai pártok mentén. Persze a jelenség nem csak globális, helyi szinten is megfigyelhető sok esetben, itthon is. 


A Collins egészen más oldalról közelítette meg a kérdést, ők nagyon is populáris szót választottak, ami leginkább a popkultúrában bukkant fel újra meg újra: a brat. Találkozni nagy eséllyel sokan találkoztak már vele, bár én magam nem gondolom, hogy hazai szinten rettentően meghatározó lett volna. Ez mindenesetre Charli XCX albumának címe, ami egész jelenséggé nőtte ki magát, főleg a brat summer kifejezés részeként. Ezzel együtt a politikai töltetet itt sem vehetjük ki a képből, ugyanis Kamala Harris is beemelte a jelzőt a kampányába.


Az Oxford idei szava talán még ennél is izgalmasabb - és valójában angolul két tagból álló kifejezés. Az év szavával kapcsolatban az Oxford a publikumot is bevonta, akik egy szakértők által összeállított hatos listán adhatták le a voksaikat. A listát az Oxford elmondása szerint az alapján állították össze, hogy tükrözzék a hangulatot és a párbeszédet, ami az idei évet formálta. Több mint 37.000 szavazat után alakult ki a végeredmény. Az év szava a brain rot, vagyis az agyrohadás lett. A hivatalos indoklás szerint a szóval leginkább arra a jelenségre reflektálnak, hogy az online térben milyen hatalmas mennyiségű alacsony minőségű tartalom érhető el, különösen ha a közösségi médiára gondolunk.


És végül ha már pont a bejegyzés írásának napján érkezett a hír, nem hagyhatom ki a bejegyzésből a magyar vonatkozást sem. A közmédia ugyanis szintén beszállt a "buliba", az MTVA-hoz tartozó Montágh Testület tagjai is megválasztották azt a szót, ami szerintük az idei évet legjobban jellemezte. Ez szerintük a hit. Az MTI által közreadott indoklás szerint "kiváltképpen szükségünk van az Istenbe és egymásba vetett hitünkre”. Egyébként érdemes itt rátekinteni arra, miket választottak a korábbi években az év szavának, sok mindent megmagyaráz már ez is. 2023-ban a gyermek, 2022-ben a béke, 2021-ben a család, 2020-ban az egymás szavak lettek a közmédia választott szavai. No comment.

Nincsenek megjegyzések