Breaking News

Kihirdették az idei Goodreads Choice Awards jelölteket!




Tudjátok, hogy általában nem szeretem a mindenféle díjakat, mert sokszor, sokféle problémára rávilágítottak már (itt olvashatjátok ezzel kapcsolatban bővebben a véleményem), de a Goodreads Choice Awards-ra minden hibájával együtt oda szoktam figyelni minden évben. 

Ma kihirdették az idei jelölteket és kategóriákat.

Új kategóriaként beemelték a megszokottak mellé az Audiobook, vagyis hangoskönyve kategóriát. Ez talán némileg meglepő, hiszen nem külön zsánerről van szó, hanem egy kvázi fogyasztási formáról, de nyilván lehet amellett érvelni, hogy a felolvasás jellege sokat tud hozzátenni a könyvélményhez. Ezzel együtt leginkább azért nem lepődtem meg a kategória miatt, mert látható módon több nagy cég nyomul most a hangoskönyvekkel, akár olyanokkal is, amik csak ebben a formában elérhetőek, így érdekek mindenképpen fűződnek hozzá.

Zavarni amúgy sem zavarna, bár azért bevallom, így még kevésbé értem, hogy miért vannak kategóriák, amik továbbra is fájóan hiányoznak a díj repertoárjából. Például már tavaly is sok panasz volt, hogy eltűnt a Middle Grade kategória, egy kicsivel korábban pedig a Picture Book kategória, így a Young Adult alatti ifjúsági irodalom gyakorlatilag semmilyen formában nem képviselteti magát. Ugyanígy eltűnt a kínálatból a képregény és a verseskötet kategória is, pedig azt gondolom, mindkettő elférhetne a mezőnyben anélkül, hogy bántanák egymást a kategóriák. És most erre a sorsra jutott a Humor kategória is. Réteg, réteg, de attól még létező és fontos kategóriákról van szó, és egy ilyen megjelenés pont ezekben a kategóriákban lehetne kiemelten fontos.

Na de akkor nézzük a jelölteket!

Most nem mennék végig kategóriánként mindenen, azt javaslom, böngésszétek át őket, van mit. 

Egyébként óriási meglepetést nem találtam, a legtöbb kategóriában a jelöltek többsége megjósolható volt, a maradéknál meg kevés a meglepetés.

A Romantikus kategóriában például jól látszik, hogy nagyrészt az ismert, visszatérő szerzők jelentek meg, úgy is mint Emily Henry, Abby Jimenez, Ana Huang,  Christina Lauren, Ali Hazelwood, Hannah Grace, Liz Tomforde. Hozzáteszem, itt nem teljesen értem, mi történt - Ali Hazelwoodnak két könyve is jelölt, ami még érthető, de azt nem teljesen értem, hogy került a Romantasy kategória helyett a sima Romantikus kategóriába a Bride, amiben vámpírok és vérfarkasok futkosnak, nem is beszélve... a khm... csomóról. Azt is érdekes látni, hogy a népszerűség fontosabb, mint maguk az értékelések, ugyanis bőven kerültek a kategóriába 3,6-3,7 környékére értékelt könyvek. (Mondjuk lehet, hogy a kategóriában sokan fellélegeztek, Colleen Hoover ugyanis megint nem írt olyan könyvet, amit jelölni lehetett volna - pedig érdekes csata alakulhatott volna ki a nagykutyák között, bár nagy eséllyel így is ez lesz. Igaz, tavaly elég egyértelmű fölénnyel vitte a kategóriát a nyertes.)

Ugyanígy tele van a Romantasy kategória is a régi ismerősökkel, Sarah J. Maastól Jennifer L. Armentroutig. Igaz, egy nagy hiányt itt is érdemes megemlíteni, ezúttal is elmarad a Sarah J. Maas-Rebecca Yarros összecsapás, ugyanis a kiadási időpontok miatt a Fourth Wing sorozat most épp nincs a jelöltek között új kötettel. Sebaj, majd jövőre.

A YA kategóriákra nagyon kíváncsi voltam idén, ugyanis ez az a két kategória, ahol nem érzek akkora pörgést, mint amekkora régen volt. Ki merem mondani, hogy a tavalyi mezőny szerintem kifejezetten unalmas volt. Nos, ezen azért most szépítettek, leginkább ami a YA Fantasy kategóriát illeti (amúgy mikor került ki csendben a Fantasy mellől a Sci-fi itt?). Itt most úgy érzem, vannak értékelhető új jelöltek, és bár akadnak régebbi sikerek is, érzem a vérfrissítést és azt is, hogy ezek kecsegtető könyvek. Extra pont jár a változatosságért, ami a Romantikus és a Romantasy kategóriával szemben szerintem jobban érezhető. Láthatóan vannak nem csak angolszász mitológiára építő fantasyk, BIPOC szerzők, retellingek, sötetebb és kevésbé sötét hangulatú könyvek. Tetszik ez a változatosság.

Ezzel szemben a YA Fiction kategória annyira nem gyűgözött le. A tavalyival ellentétben kicsit több lett a klasszikusabb, romantikus YA vonal, de azért nagy megújulást nem érzek, még úgy sem, hogy azért a válogatás elég vegyes. Itt vannak a már megszokottá vált LMBTQ könyvek (hol cuki, hol problémafeldolgozó regényként), a klasszikus romantikus, ahogy már említettem, és a Holly Jackson vonalon haladva a thrilleres-nyomozós könyvek. Egyébként ebben a kategóriában is van, aki duplázott, Lynn Paintert két könyvvel is jelölték.


Összességében az agyamat nem dobtam el, de mindig szeretem átböngészni a listát. Tegyétek meg ti is, ide kattintva.

Nincsenek megjegyzések