Meg Rosoff: Just in Case - Sorsbújócska
Meg Rosoff: Just in Case - Sorsbújócska
A Majd újra lesz nyár című regényével Meg Rosoff bebizonyította, hogy ért a kamaszok nyelvén, és mély emberismerettel és remek humorral képes ábrázolni a kamaszkori szorongást.
Az írónő új könyvében, a Just in Case-ben egy fiatal fiú, Justin nehéz útját ismerhetjük meg. A srác a fejébe vette, hogy a Sors végez vele, ám ő megpróbálja kijátszani azt. Kövessétek velünk végig Justin útját az öt állomásos blogturné keretein belül, a legügyesebb pedig meg is nyerheti a regény egy példányát.
Az írónő új könyvében, a Just in Case-ben egy fiatal fiú, Justin nehéz útját ismerhetjük meg. A srác a fejébe vette, hogy a Sors végez vele, ám ő megpróbálja kijátszani azt. Kövessétek velünk végig Justin útját az öt állomásos blogturné keretein belül, a legügyesebb pedig meg is nyerheti a regény egy példányát.
Kiadó: Európa
Oldalszám: 300
ISBN: 9789630797085
Fordító: Pék Zoltán
Sorozat: -
Függővég: -
„Hogyhogy ez még sosem jutott eszébe? Belezuhanhat egy szerelőaknába, összeeshet szívrohamban. Autóbalesetben eltörhet a gerince. Elkaphatja a madárinfluenzát. Rádőlhet egy fa. Jöhet üstökös. Gyilkos méh. Ellenséges hadsereg. Árvíz. Sorozatgyilkos. Eltemetett nukleáris hulladék. Etnikai tisztogatás. Idegen lények inváziója.”
És ez csak néhány módja annak, hogyan sújthat le ránk a Sors. Rémes. Hogyan tudjuk kicselezni? Mondjuk úgy, hogy egyszerre mindig minden eshetőségre gondolunk, és akkor nem marad fogása rajtunk, és békén hagy? Ki tudja… de a biztonság kedvéért csak meg kell próbálni! Valahogy így okoskodik Justin, akit korábban Davidnek hívtak, miután a fejébe veszi, hogy a Sors a fejébe vette, hogy végez vele. Első körben nevet és stílust változtat, aztán örökbe fogad egy képzeletbeli kutyát, akivel aztán nekivág, hogy elmeneküljön Sorsa elől…
Meg Rosoff – akinek korábban a Majd újra lesz nyár című regénye lett világsiker – mély emberismerettel és szentimentalizmustól mentes humorral ábrázolja a kamaszkori szorongást; a szerző kegyetlen őszintesége felejthetetlenné teszi Justin Case alakját, akit a kritikák gyakran Salinger Zabhegyező-jének hőséhez hasonlítanak. A regény számos díjat elnyert, köztük a rangos német Jugendliteraturpreist.
Véleményem
Mielőtt bármit is mondanék arról, hogy hogy tetszett a könyv, muszáj - de tényleg muszáj - szót ejtenem a címéről, mert abba szó szerintem szerelmes vagyok. Nagyon tetszik a magyar cím is, a Sorsbújócska szerintem jó választás volt, illik a történethez, és mivel az eredeti cím lefordíthatatlan, tényleg kreatív megoldás. Viszont rettentően örülök, hogy az eredeti cím is ráfért a borítóra, mert ez a szójáték verhetetlenül jó! A "just in case" kifejezés magyarul nagyjából annyit tesz: a biztonság kedvéért, arra az esetre, ha... Mindjárt belemászok kicsit a történetbe és akkor rájöttök, hogy miért remek választás, de ebben még ugye nincs szóvicc. Hogy hol jön a csavar? A könyv főhősének igazi neve David. Ám egy napon - a sors elől rejtőzve akarván -, új nevet választ magának: Justin. A vezetékneve pedig - mit ad Isten? - Case. Azaz a sorssal bújócskát játszó fiú neve Justin Case. Zseniális!

Első lépésként például nevet változtat. Hiszen ha más a neve, a listája alapján kutakodó sors rá sem találhat, nem igaz? Aztán az is jó megoldásnak tűnhet, ha teljesen megváltoztatja a külsejét is. Hiszen ha a saját osztálytársai sem ismernek rá, hogyan találhatná meg a sors? Működhet az is, ha elköltözik otthonról. Justin menekül a sors elől, de a sors valahogy mindig a nyomára bukkan, a fiú pedig újabb és újabb menekülőutakat keres.

Azt hiszem, az már ennyiből is látszik, hogy Justin egyáltalán nem hétköznapi srác. Valami egészen furcsa módon látja a világot, és különösen érdekes azokat a beszélgetéseket hallgatni, amikor Peter elemezni kezdi Justin gondolatait, tudományos és filozófiai alapon. Mikortól létezik valami? Ha ketten látják, akkor már valóság? És egyáltalán mi az a valóság? A gondolatoknak teremtő ereje van, de vajon meddig terjed ez az erő? Ezek a kis elgondolkoztató apróságok nagyon tetszettek végig. Szeretem, ha egy könyv kicsit beindít és járni kezd tőle az agyam az élet dolgairól, olyan nagy kérdésekről, amikre sose kapok választ.
Rettenetesen érdekes kérdések ezek, és bevallom, én a könyv olvasása közben nagyon sokszor nem tudtam dűlőre jutni a főhőssel, de még a mellékszereplőkkel sem. Nagyon nehéz eldönteni, hogy a srác dilis vagy egy zseni, aki valami olyasmit vett észre az életben, amit senki más. És ahogy a mellékszereplők állnak a dologhoz, szintén hasonló érzéseket váltott ki belőlem. Viszont a mellékszereplők közül szeretnék kiemelni kettőt. Először is Charlie-t, aki még beszélni is alig tud, de a gondolatai! Nagyon tetszett, ahogy párhuzamba állította az írónő Charlie tényleges gondolatait és azt, amit Justin gondolt Charlie-ról. Csak hogy egy példát hozzak! Charlie a játékait bedobálja egy hengerbe, amik aztán eltűnnek benne. Justin kiszedegeti neki belőle, és magában megjegyzi, hogy milyen kis értetlenek a gyerekek, hogy nem értik, hogy leesnek a tárgyak, és akkor már nem tud velük játszani. Közben pedig megtudjuk, hogy Charlie pont azért dobálja a játékait, mert felfedezi, hogy a tárgyak zuhannak. Az ilyen kis apróságokat imádtam benne.

Szóval összességében ez egy nagyon érdekes olvasmány, hasonlóan egyedi, mint a másik Rosoff könyv, amit olvastam, a Majd újra lesz nyár. Arra tudok csak gondolni, hogy ő maga is nagyon egyedi módon látja a körülötte lévő világot, és ezért tud ennyire más, ennyire különleges és néha már-már furcsa szereplőkről és sorsokról írni. Ha muszáj lenne választanom, azért nekem a Majd újra lesz nyár még mindig közelebb áll a szívemhez, de a Just is Case sem volt rossz, örülök, hogy olvashattam.
AJÁNLOM
Blogturné extra - Az írónőről

Nyereményjáték
Az Európa Kiadó jóvoltából megnyerhetitek a Just in Case egy
példányát! Minden állomáson összekevertünk egy keresztnevet, méghozzá a
könyv egyik karakterének a nevét. Tegyétek helyes sorrendbe a betűket,
és írjátok be az adott állomáshoz a megfelelő keresztnevet. Továbbá ne
felejtsétek el lájkolni az Európa Kiadó és a Blogturné Klub Facebook
oldalát sem.
05/16 – Dreamword
05/18 – Zakkant olvas
05/20 – Media Addict
05/22 – Deszy könyvajánlója
Nincsenek megjegyzések